Tygodniowe wyzwanie programistyczne – #6

By 19 października 2016ITlogy, Wydarzenia

Przedostatnie zadanie, wow!  Dzisiaj motywem przewodnim są społeczności. I początkujący i zaawansowani zostaną poproszeni o delikatne opuszczenie strefy komfortu. Gotowi?

Wyzwanie dla początkujących

Przed przystąpieniem do zadania, zastanów się nad rezultatem Twojej wczorajszej pracy: Czego dowiedziałeś się o swoich umiejętnościach? Czego się nauczyłeś? Co zrobisz z tą wiedzą?

Jedną z najlepszych rzeczy, jaka jest w IT to społeczność. Ilość wiedzy, do której ma dostęp tak naprawdę każdy z nas, ludzie, zafascynowani swoją pracą, którzy z chęcią o niej opowiadają, pomagają innym. Ilość forów, blogów, konferencji czy spotkań… Jest to niesamowite.
Jednak pomimo tego, osoby początkujące często na początku boją się z tego korzystać. Dzisiejsze zadanie ma zmotywować Cię do wyjścia z cienia! Nie ma się czego bać, ale chcemy, byś na własnej skórze sprawdziła jak pomocna i fajna jest nasza społeczność.

Co masz zrobić?

Aktywnie poprosić o pomoc z jakimś problemem jaki napotkałeś w nauce w ostatnim czasie. Możesz zadać pytanie na forum, możesz dodać je na stackOverflow, możesz skomentować kurs /bloga którego czytasz i dopytać o jakieś szczegóły. A może wykorzystasz to, że właśnie trwa Code Week PL i pójdziesz na jakieś spotkanie społeczności i tam twarzą w twarz wymienisz się doświadczeniem. Nie bój się wejść w interakcje.
Z perspektywy bloga możemy Ci nawet powiedzieć jak to można zrobić: Im bardziej szczegółowe pytanie tym lepiej, a jeśli masz problem z jakimś fragmentem kodu po prostu go załącz :) Nikt nie lubi marud, które mówią nie działa, a nawet nie sprawdziły w google ;)
Jeśli Twoje pytanie jest bardziej ogólne np. dotyczy się najlepszych praktyk, dalszego rozwoju, to pamiętaj, by jasno określić swoją sytuacje, potrzeby i cele. Mimo wszystko, radzimy nie zadawać pytań „jak żyć”, bo naprawdę obcej osobie będzie na to bardzo trudno odpowiedzieć. Ale jak zapytasz o kurs technologii XYZ to wierzę, że zdecydowanie łatwiej będzie jej znaleźć odpowiedź na takie pytanie ;)
A i spotkanie sprzed 2 miesięcy, albo komentarz z zeszłego tygodnia się nie liczą! To ma być dziś, tu i teraz ;)
Po zadaniu pytania (i uzyskaniu odpowiedzi) pomyśl nad tym, czy trudno było Ci nawiązać taki bardziej bezpośredni kontakt. Czy jesteś zadowolony z uzyskanej odpowiedzi? Jeśli nie to, co mógłyś zrobić, żeby jej jakość była lepsza?
A potem pytaj, ile tylko możesz. Bo to naprawdę najlepszy sposób na naukę.
Przykładowe miejsca w sieci:

Śmiało podpowiadajcie nam w komentarzach co dopisać do tej listy!

Nasza odpowiedź

W ramach odpowiedzi odsyłamy Cię do poradnika StackOverflow odnośnie zadawania pytań: http://stackoverflow.com/help/how-to-ask

Znajdziesz tam wskazówki, które są przydatne nie tylko na forum, ale zawsze wtedy, gdy oczekujesz konkretnej odpowiedzi na swój problem.

Polecamy również przejrzeć pytania, które mają najwięcej głosów przykładowo:  http://stackoverflow.com/questions/tagged/spring?sort=votes czy http://stackoverflow.com/questions/tagged/java?sort=votes i zastanowić się dlaczego tak się stało ;)

Wyzwanie dla praktyków

Przed przystąpieniem do zadania, zastanów się nad rezultatem wczorajszej pracy: Czego dowiedziałeś się o swoich umiejętnościach? Czego się nauczyłeś? Co zrobisz z tą wiedzą?

Ile to razy StackOverflow uratował Ci życie? ;) No właśnie zasoby wiedzy, z których możemy korzystać są naprawdę ogromne i w większości tworzone przez osoby prywatne – dla zabawy, nauki, by podzielić się swoimi zmaganiami, wiedzą, doświadczeniem. Dzisiaj chcemy zaprosić Cię trochę poza strefę komfortu i poprosić, byś dołączył do tej grupy osób i oddał coś społeczności.
Najłatwiej chyba odpowiedzieć na komentarz z pytaniem na blogu czy forum, ale to tylko jedna z możliwych opcji. Może masz jakiś sprytny kod, który przyda się nie tylko tobie i warto, by opublikować go na githubie? Może opiszesz jakieś zagadnienie i wrzucisz do sieci – pisząc mini notkę? Do tego nie potrzeba wiele – artykuły można publikować choćby na linkedIn (a do tego, może być bonus w postaci ciekawej ofery pracy),  czy medium, możesz równie dobrze napisać coś na facebooku!
Wydaje Ci się, że nie masz o czym pisać? Ja wiem, że na pewno znajdzie się temat – może zestaw narzędzi, bez których nie wyobrażasz sobie pracy, może 5 źródeł, które zmieniło Twoje podejście do programowania, albo np. podstawowy tutorial z danego frameworka? Można też opisać wzorzec projektowy ludzkimi słowami, albo zastanowić się, czego nauczył Cię Twój ostatni projekt … pomysłów jest naprawdę dużo!
A może dziś jest ten dzień, by zgłosić się na prelegenta? Spotkanie lokalnej grupy, albo wręcz przeciwnie duża ogólnopolska konferencja? Bo czemu nie?
To, co chcielibyśmy Ci zaproponować, to byś spróbował tu zrobić coś innego niż dotychczas. Przykładowo, my ostatnie dwa lata głownie blogujemy, na to wyzwanie banujemy sobie blogowanie:)
Niech motywacją będzie przede wszystkich podzielenie się wiedzą.
Po wszystkim zastanów się co dało Ci takie zachowanie? Jak się z nim czujesz? Czego się nauczyłeś?
Koniecznie podlinkuj nam swoje podzielenie się wiedzą  i opisz swoje wrażenia

Nasza odpowiedź

Na StackOverflow nie byłem aktywny od 2012 roku, dlatego w moim profilu znajdziecie, że najwięcej punktów mam za PHP (stare, bardzo stare czasy:)). Znalazłem dziś pół godziny i odpowiedziałem na kilka pytań:

http://stackoverflow.com/questions/40156202/java-post-request-and-then-redirect-to-it/40156554#40156554

http://stackoverflow.com/questions/40150534/spring-rest-how-to-enforce-response-type-being-json-when-url-ends-with-xml/40155990#40155990

http://stackoverflow.com/questions/40154339/entitymanager-auto-wiring-if-i-am-using-crudrepository/40156258#40156258

http://stackoverflow.com/questions/40154800/java-timer-serial-port/40155866#40155866

http://stackoverflow.com/questions/40151041/separate-project-in-two-part-with-apache-tomcat

Było to naprawdę fajne doświadczenie, nie kosztowało mnie za wiele, a pozwoliło też odświeżyć pewne informacje. Cieszę się, że mogłem pomóc i myślę, że w niedalekiej przyszłości wrócę do odpowiadania na pytania nie tylko w komentarzach na blogu, ale też na StackOverflow.

 

Pamiętaj, że nowe zadania będą się pojawiać codziennie o godzinie 11. Rozwiązania będziemy umieszczać pod zadaniami kolejnego dnia o godzinie 18. Nie zapomnij podzielić się swoimi odpowiedziami i przemyśleniami na wydarzeniu na facebooku, a jak masz ochotę to też w komentarzu ;)!

Linki do wszystkich zadań znajdziesz w innym wpisie na naszym blogu. Powodzenia!

  •  
  •  
  •  
  •  
  •