Niezbędnik Juniora: Materiały do nauki Javy

By 5 maja 2015Niezbędnik Juniora

W jednym ze wcześniejszych wpisów pokazywaliśmy, jaki sprzęt warto wybrać. Dzisiaj także trochę od kuchni, wpis zainspirowany pytaniem naszej czytelniczki – o książkach i innych źródłach, do których warto zajrzeć w rozwijając się w Javie.

Poniżej subiektywny zbiór kilku pozycji, z którymi polecamy się zapoznać ucząc się programowania. Część z nich jest dostępna jedynie w wersji angielskiej, zachęcamy też aby ogólnie uczyć się z materiałów w tym języku – dzięki temu poznasz od razu nazewnictwo i nie będzie Ci się myliło korzystając z tutoriali czy innych materiałów.

Książki

Zdecydowanie polecamy naukę z papierowych książek – trochę analogowo, ale dużo wygodniej, z możliwością przyklejania postitów, zakładek i notatek ołówkiem na marginesie. Wiemy, że istnieją ebooki, ale w pewnych aspektach nadal preferujemy papier :)

Head First Java

To książka skierowana zdecydowanie do wzrokowców, wprowadza w świat Javy i programowania z dużą ilością diagramów, obrazków, rysunków i porównań do świata, który znamy. W zależności od sposobu przekazywania wiedzy, który dla Ciebie sprawdza się najlepiej, może to być opcja warta rozważenia.

BookDepository

Pragmatic programmer

Książka ta opisuje procesy związane z wytwarzaniem oprogramowania oraz najlepsze praktyki z nimi związane. Omawia też błedy i nietrafione założenia często popełniane przez programistów, co pozwala ich unikać w przyszłości. Pozycję tą polecamy nie tylko początkującym programistom, ale także doświadczonym ‚wyjadaczom’.

BookDepository

Clean code

Bardzo dobra książka o tym jak pisać kod, który jest czytelny, prosty do czytania i konserwacji w przyszłości. Omawia formatowanie, wzorce i porady praktyczne. Znajdziemy w niej także case study kilku przypadków oraz uzasadnienie, dlaczego warto pisać przejrzysty kod i w jaki sposób nasz projekt na tym zyskuje.

BookDepository

Thinking in Java

Kultowa pozycja, pomimo że liczy sobie już prawie 10 lat (!!). Sam zaczynałem od niej swoją przygodę z programowaniem w Javie. Choć nie znajdziemy w niej opisu najnowszych aspektów języka, stanowi solidną podstawę do nauki od podstaw. Książka omawia po kolei składnię Javy i jej aspekty i jest pełna przykładów.

BookDepository

Internet

StackOverflow

Ogromna społeczność programistów gotowych odpowiedzieć na niemalże każde pytanie (pod warunkiem, że zapytamy grzecznie i konkretnie ;) ). Odpowiedzi są często bardzo dogłębne i z odniesieniami do materiałów źródłowych. Polecamy też samodzielne odpowiadanie i pomoc innym – każdy kiedyś się uczy, a wiedza to jedyna taka rzecz na świecia, która się mnoży gdy się ją dzieli ;)

Link

Java API

Dokumentacja Javadoc języka Java, z której możemy dowiedzieć się o szczegółach jak wygląda dany interfejs, jakie parametry przyjmuje konktretna metoda lub jak można zainicjować wybraną klasę. Bardzo cenne źródło informacji przy implementacji, warto mieć ten link w zakładkach.

Link

Oracle Java learning traits

Oficjalny tutorial firmy Oracle na temat języka Java, omawia przede wszystkim składnię języka i jego niuanse. Bardzo szczegółowy i aktualizowany wraz z każdą wersją Javy, natomiast w przypadku samodzielnej nauki programowania może być zbyt szczegółowy – często nie rozdziala podstaw od zaawansowanych tematów (raczej opisuje wszystkie aspekty danego tematu).

Link

Spring guides

Zbiór tutoriali i przewodników krok-po-kroku o korzystaniu ze Springa i jego różnych elementów. Jako że zdecydowana większość developmentu wykorzystuje Springa, warto mieć go na uwadze rozwijając swoje programistyczne kompetencje.

Link

Tutoriale

Poniższe linki to strony z bazą tutoriali lub prywatne blogi programistów – często zawierają tutoriale / odpowiedzi do bardziej konretnych zagadnień, ale każdy znajdzie tam coś dla siebie.

TutorialsPoint

Jakob Jenkov

Yong Mook Kim

Zbiory linków i opracowań

Internet aż roi się od różnego rodzaju materiałów – poniżej kilka miejsc, w które warto zajrzeć i poszukać czegoś dla siebie. Z racji ilości niestety nie przejrzeliśmy wszystkich, ale są to pozycje polecane przez osoby pracujące z Javą od lat więc są to sensowne merytorycznie materiały.

GitHub free programming ebooks

Loggly.com – polecane linki do różnych technologii

Podsumowanie

Powyższe pozycje to tylko nasza subiektywna top-lista. Pamiętaj, że nie nauczysz się programowć tylko z książki albo tylko z tutoriali w internecie. Ważne, żeby nie tylko czytać książki, ale też robić zadania, przeglądać tutoriale, samodzielnie szukać informacji w serwisach typu stackoverflow czy po prostu w internecie. Każde z powyższych jest dobrym źródłem wiedzy, ale na pewno nie kompletnym.

 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 • Eros

  Ora­cle Java learn­ing traits//.A sprawdzcie jeszcze raz podany link:)
  Chyba , że dorabiacie sprzedając sukienki:)

  • :D Biznes odzieżowy to jeszcze nie nasza branża niestety :P
   Dziękujemy za zgłoszenie problemu, link już poprawiony! :)

 • potfolek

  Head First Java <3 – dzięki niej uwierzyłam, że programowanie jest proste ;)

  • Ano, bardzo fajnie obrazowo tłumaczone programowanie, też bardzo mi pomogło zrozumieć niektóre tematy.

  • Justyna J

   a jest moze jakas bezplatna wersja pdf tej ksiazki?
   i jest tam opisana instalacja ustawianie wszystkiego np w eclipse?

   • Niestety, nie jest to open source i za legalną wersję trzeba zapłacić. Książka jest na temat Javy, i wydaje mi się, że nie opisuje konfigurowania środowiska, natomiast naprawdę przystępnie potrafi wytłumaczyć programowanie obiektowe i programowanie w Javie. Także polecamy.

    Co do konfiguracji Eclipsa czy innego IDE najlepiej chyba szukać tutoriali w internecie (a, tam powinnaś znaleźć też polecane ustawienia, tak by programowało się przyjemnie.

 • CTS

  Super zestaw tytułów które warto przeczytać oraz linków do stron, które warto odwiedzić.

 • Anonim

  Head First Java, tzw. polskie „Rusz głową Java”, niestety nie wierz w to, że jest tak dobra jak zachwalają. I jest jeszcze gorsze polskie tłumaczenie, i tutaj mówię już o II wyd. Dość sporo błędów językowych na każdym kroku, i to na tyle poważnych, że niektóre rzeczy nawet nie da się skompilować. Więc jeżeli znasz super angielski, kup lepiej oryginalną wersję, chociaż i w tym przypadku nie bazuj na samej książce. Jeżeli nie znasz super angielskiego, no to masz problem… :)

  O wiele więcej i lepiej dowiedziałem się z różnych stron, jak i filmików, niż z tej książki. Dość droga, bo ok. 100zł kosztuje i mam do niej mieszane uczucia… Dużo lania wody, nadmiernego i zbędnego pierniczenia o niektórych mało przydatnych rzeczach (To niby miał być, po części efekt zamierzony, że niby „taka zabawna”), gdzie można by było niektóre tematy skrócić do kilku kartek. Zamiast tego, napisać coś więcej na inny temat, bardziej istotniejszy, ew. dać więcej przykładów, zadań. Dodatkowo, trzeba kilka razy przeczytać jeden temat, aby dobrze go zrozumieć, bo przez gąszcz tych „zabawnych rzeczy” ciężko jest się przedrzeć i wyłapać co najistotniejsze fragmenty.

  Ze względu na deficyt książek w Jave, prawdopodobnie i tak nie znajdziecie lepszej. Ale po przeczytaniu samej książki, będziecie dalej guzik wiedzieć o Javie, więc nie opierajcie swojej wiedzy tylko na niej.

  • Tak jak zaznaczyliśmy jest to dobra propozycja dla osób, które zaczynają naukę programowania – powtórzenia czy wiele przykładów pomaga w zapamiętaniu czy zrozumieniu dość abstrakcyjnych pojęć. Na pewno nie jest to pozycja wyczerpująca, ale na start na pewno dla wielu okaże się przydatna.