Kiedy dostaliśmy propozycję recenzji książki Superkoderki, powiem szczerze, nie miałam za dużego entuzjazmu. Książka o nastolatkach, uczących się programować vs ja, dorosła programistka, która naukę programowania ma już za sobą, co więcej, ilość codziennych obowiązków sprawia, że gdy ma już coś przeczytać, to raczej bardzo wyselekcjonowanego. Niemniej, zgodziłam się, a książkę zabrałam ze sobą na lot do Bostonu, znowu zakładając, że dam radę i jakoś ją wtedy przeczytam.
Dwie godziny później okazało się, że książkę dosłownie pochłonęłam, a cała historia zdecydowanie nadaje się jako lektura również dla dorosłych!
Książka opowiada o Sophie Houser i Andrei Gonzales, które poznały się podczas letniego obozu Girls Who Code w 2014r. Jako swój końcowy projekt stworzyły społecznie zaangażowaną grę Tampon Run, która miała zdjąć stygmę z miesiączki. Gra okazała się sukcesem i zrobiło się o niej naprawdę głośno, a zebrane w ten sposób doświadczenia każda z dziewczyn wykorzystała na swój sposób.
I być może po tym opisie, wnioskujesz że książka będzie prostą historią o nauce programowania, która zakończyła się dość sporym sukcesem. Niemniej odnalazłam w niej znacznie więcej. To książka o:
- nauce jako procesie,
- dorastaniu i rozwoju,
- programowaniu ;)
Opis nauki programowania, a także tego jak różnie była ona postrzegana przez obie dziewczyny czyni tą książkę niemalże must read każdego, kto sam chce nauczyć się programować, (a właściwie uczyć czegokolwiek nowego) Po pierwsze, by dowiedzieć się czego może się spodziewać podczas tej przygody, a po drugie, by uspokoić się, że nie tylko on tak ma. Historia dziewczyn świetnie pokazuje codzienne wyzwania niedoświadczonych osób takie jak: “nie wiem jak to zrobić, a pewnie wszyscy wokół wiedzą”, czy np. “nie chce pracować z kimś nad tym problemem, bo dowie się, że czegoś nie umiem”. Ta historia może być więc świetnym pocieszeniem i wsparciem dla każdego kto podjął wyzwanie samodzielnej nauki.
Z drugiej strony zdecydowanie poleciłabym tę książkę dla każdego z rodziców, bo świetnie ilustruje jakie myśli i niepewności pojawiają się w głowie nastolatków. A że bohaterki pochodzą z różnych środowisk i mają zupełnie różne charaktery to znajdziecie tu naprawdę wiele przykładów, tego, co może je trapić.
W końcu warto dodać tu o tej głównym wątku narracji, czyli nauce i tworzeniu własnego projektu przez nastolatki. Myślę, że obie dziewczyny mogą być świetnymi idolkami dla nastolatków, a ich historia to naprawdę dobra inspiracja. Nawet jeśli jej czytelnik nie jest zainteresowany programowaniem, to sama ścieżka jaką dziewczyny przeszły by osiągnąć sukces jest niesamowita. Co więcej, jako, że książka pisana jest przez obie autorki i każda z nich przedstawia swój punkt widzenia na daną sytuację — nie sposób się nią znudzić, a też o wiele łatwiej identyfikować z poszczególnymi sytuacjami.
Dla tych, którzy zainteresują się samym programowaniem na końcu książki jest bonus w postaci tutorialu oraz spisu pojęć (stworzonego w bardzo przystępny sposób!).
Na koniec pozwolę się “przyczepić” do tłumaczenia — w książce używa się liczby mnogiej na słowo kod, a więc programista pisze kody, a nie programista pisze kod. Wydaje mi się to nieprawidłowym tłumaczeniem, gdzie w mowie potocznej używa się właśnie kod (źródłowy) jako niepoliczalny rzeczownik, również w angielskiej wersji gdzie mamy writing code (a nie writing codes). Z drugiej strony, po angielsku jest to też kwestia sporna: https://stackoverflow.com/questions/2773761/armchair-linguists-code-vs-codes-or-why-i-write-code-and-my-manager-ask
Mam nadzieję, że recenzja skutecznie zachęci Was do przeczytania! Niezdecydowanym polecam Ted talk, gdzie dziewczyny opowiadają o tym, co stało za ich pomysłem na grę Tampon Run: https://www.youtube.com/watch?v=PJUIX-pLoVk, jak i polskiej i angielskiej stronie poświęconej tej książce.
Uwaga konkurs!
Dzięki uprzejmości wydawnictwa Czarna Owca mamy dla Was 3 egzemplarze książki! Wystarczy że w komentarzu do tego artykułu napiszesz, jaką społecznie zaangażowaną grę byś stworzył, gdybyś tylko mógł. Na odpowiedzi czekamy do 25 września. Sprośród komentarzy wylosujemy 3 najciekawsze. Lista zwycięzców zostanie ogłoszona w tym wpisie.