Fundacja Batorego stworzyła bardzo ważną kampanię, dotyczącą mowy nienawiści. Zjawisko to jest powszechne i każdy z nas mógł się z nim spotkać. Z pozoru niewinne komentarze, żarciki oparte na stereotypach, czy wreszcie hejt szerzący się w internecie, nie są błahostkami, a formą przemocy.
Czym może być mowa nienawiści?
Może myślisz, że problem Cię nie dotyczy. Uważamy jednak, że Twoje podejście warto zweryfikować.
Wskazując na przykłady z naszego podwórka, zastanówmy się nad cytatami znajdującymi się poniżej (niestety przytaczamy tu słowa, które usłyszeliśmy na własne uszy):
“No Ty to jesteś inteligentna, ale generalnie kobiety są za głupie na bycie programistami”
Być może autor uważa, że wręcz mnie skomplementował. Wskazywanie jednego przypadku, po to by “wybielić” skrajność swojego poglądu i udać, że nie chodzi o obrażanie kobiet, to ściema. Sens tego zdania jest dobitny i obraźliwy. Przede wszystkim jednak jest krzywdzący dla ogółu kobiet i nieprawdziwy.
“Tylko kuce piszą w [tu wstaw nazwę dowolnego języka programowania]”
Flame ten pojawia się w internecie jak i na żywo, gdy ktoś zacznie rozmowę w stylu: “jaki język programowania jest najlepszy”. To niechlubny przykład mowy nienawiści. Merytoryczna dyskusja na temat zalet danej technologii, w konkretnym przypadku, ma sens. Zazwyczaj to jedno rozwiązanie okaże się dużo lepsze, niż pozostałe, oparte na odmiennych metodach. Jednak globalne rozstrzygnięcia w kwestii wyboru jednego najlepszego języka programowania sensu nie mają. Tym bardziej boli fakt, że takie dyskusje często kończą się niekonstruktywnym obrażaniem użytkowników różnych technologii. Co więcej, często słyszy się, że ktoś programuje w danym języku i to właśnie ma określać jakim jest człowiekiem.
“Ja, w przeciwieństwie do Ciebie, umiem programować i nie muszę używać Intelllija”/ “Prawdziwi programiści, obsługują GITa z konsoli”
Środowisko, z jakiego korzystamy oraz narzędzia developerskie, których używamy, nie stanowią ani o standardzie naszego kodu, ani o jakości stosowanych przez nas opcji. One mają nas wspierać, a nie przeszkadzać w naszej pracy. To Tobie ma się dobrze pracować i wybór narzędzi, które odpowiadają indywidualnym potrzebom jest kluczowy.
“Był za głupi na programistę i został testerem”
Bzdura, spotykaliśmy wielu bardzo zdolnych programistów oraz testerów, jak i osoby, które zdecydowanie więcej czasu mogłyby poświęcić na samodoskonalenie. Są to DWIE różne ścieżki kariery, a sukces w każdej z nich wymaga ciężkiej pracy, nauki i chęci.
“Bez studiów nigdy nie będziesz prawdziwym programistą”
Zdolności programistyczne można rozwijać na uczelni, ale nie jest to jedyna droga. Przykłady– zachęcam do przeklikania linka.
Jak reagować na mowę nienawiści?
Pokazaliśmy Wam jaki jest nasz stosunek do cytowanych powyżej opinii. Nie potrafiliśmy przejść obok niesprawiedliwych stwierdzeń obojętnie. Pamiętajcie, że w przypadkach, gdy sami usłyszycie lub przeczytacie podobne w treści wypowiedzi, też macie prawo do obrony swoich racji. Przede wszystkim warto uświadomić osobie rzucającej takie uwagi, co naprawdę robi i powiedzieć stop. Stanowcze stop dyskryminacji oraz głupim docinkom. Nawet, jeśli nie dotyczą Was osobiście — ktoś kogoś za plecami obgaduje/żartuje/wypisuje złośliwości w komentarzach. Nie powinno się pozwalać na hejt (tutaj jasno zaznaczę, że hejt nie jest konstruktywną krytyką) Jeśli prowadzisz bloga — reaguj na takie zachowania. Reaguj w swoim środowisku pracy, gdy pojawiają się bezsensowne teksty, które są obraźliwe.
Fajnie do tematu podszedł Włodek Markowicz. Wskazuje on, że autorytety, osoby na stanowiskach, liderzy powinni reagować na takie zachowania, a co za tym idzie, nie mogą sami generować obraźliwych i krzywdzących poglądów. Ważne jest więc to, by zastopowanie nienawiści zacząć od siebie. W szczery sposób odpowiedz sobie na pytanie, ale nie to, czy kiedykolwiek w swoim życiu użyłaś/użyłeś mowy nienawiści, tylko idąc dalej- co zrobisz by ją zminimalizować?