Projekt Bilet #1 – pierwsze linijki kodu

By 6 lutego 2017Projekt Bilet

W poprzedniej części pisaliśmy o tym, czym jest Spring Boot oraz mniej więcej jakich technologii będziemy używać. Dzisiaj zainicjujemy i skonfigurujemy nasz projekt, a także uruchomimy pierwszy endpoint.

Uwaga – w kursie tym pominiemy stworzenie repozytorium oraz korzystanie z Git’a – jak stworzyć własne repozytorium oraz jak z niego korzystać szczegółowo opisywaliśmy w osobnym wpisie – gorąco zachęcamy do zapoznania się z nim i pracę nad własnym projektem za pomocą Gita!

Spring Initializr

Jednym z pierwszych zadań jest stworzenie szkieletu projektu – stworzenie projektu Mavenowego, uzupełnienie zależności, zainicjowanie aplikacji webowej itp. Nie jest to zbyt ciekawe, i na szczęście Spring pozwala nam ten proces uprościć! Pod nazwą Spring Initializr kryje się proste w użyciu narzędzie, które pozwoli wygenerować projekt o podstawowej strukturze z zależnościami i bazową konfiguracją.

Spring Initializr – ekran główny (i jedyny)

Dzięki temu wystarczy, że wybierzemy potrzebne moduły, uzupełnimy podstawowe informacje (nazwę pakietu bazowego, rodzaj projektu, wersję Spring Boot itp), i będziemy mogli pobrać podstawowy wygenerowany projekt. W naszym przypadku wybierzemy moduły, o których wiemy, że będziemy z nich korzystali – Web, JPA, Security, MySQL, H2 oraz Elasticsearch.

Pierwsze kroki

Nasza aplikacja jest już gotowa do uruchomienia! Zaimportuj ją w wybranym przez siebie środowisku ( o tym jak zrobić to w Eclipse, pisaliśmy w lekcji 7.1, sekcja ‚Importuj projekt/moduł’), aby móc z nią pracować bez przeszkód. Teraz już nic nie stoi na przeszkodzi i możemy ją uruchomić po prostu uruchamiając klasę pl.kobietydokodu.bilet.WebappApplication (uwaga – pakiet może się różnić, w zależności od opcji wybranych w Spring Initializr) tak jak każdą inną aplikację Javy. Efekt póki co nie powala na kolana – nasza aplikacja jeszcze nic nie robi ;) Po podaniu loginu i hasła (login to ‚user’, a hasło jest generowane losowo za każdym razem – znajdziesz je w logach aplikacji) widzimy domyślną stronę błędu:

Domyślna strona błędu 404

Wystawiamy endpoint

W tej lekcji wystawimy tylko prosty endpoint – po przekazaniu imienia, wygenerujemy proste przywitanie. Tworzymy więc klasę GreetingController, która będzie wyglądała następująco:

package pl.kobietydokodu.bilet.controller;

import java.util.Optional;

import org.apache.commons.lang3.StringUtils;
import org.springframework.web.bind.annotation.PathVariable;
import org.springframework.web.bind.annotation.RequestMapping;
import org.springframework.web.bind.annotation.RestController;

@RestController
@RequestMapping("/greet")
public class GreetingController {

  @RequestMapping({"", "/{person}"})
  public String greetPerson(@PathVariable(name="person", required=false) Optional<String> maybePerson) {
    String person = maybePerson.filter(StringUtils::isNotBlank).orElse("unknown person");
    return String.format("Hello %s!", person);
  }

}

Sama funkcjonalność jest bardzo prosta – nasza metoda przyjmuje jeden (opcjonalny) parametr w adresie URL. Jeśli jest on podany (i niepusty), witamy daną osobę, w przeciwnym wypadku – witamy nieznaną osobę. Jeśli nie pamiętasz co dokładnie robiła adnotacja @PathVariable lub @RequestMapping, zajrzyj dla przypomnienia do lekcji 9!

Wszystko byłoby w porządku, gdyby nie to, że aplikacja nadal wymaga, abyśmy się logowali! Aby wyłączyć logowanie dla tej konkretnej metody, musimy dodać do pliku application.properties (znajdziesz go w katalogu src/main/resources) następującą linijkę:

security.ignored=/**

Zapewne ciekawi Cie jak to działa – o tym będziemy pisać w przyszłości, póki co najważniejsze, że nasze powitanie nie wymaga logowania się!

Testujemy nasz endpoint

Naszą aplikację możemy z powodzeniem przetestować wpisując adres bezpośrednio w przeglądarce – nie będzie to jednak możliwe jak zaczniemy tworzyć bardziej zaawansowane endpointy, przyjmujące obiekty i korzystające z innych metod HTTP.

Pomocne będzie tutaj narzędzie takie jak DHC czy Postman (narzędzi tych istnieje wiele więcej, te dwa są jednymi z najpopularniejszych) – w dalszej części kursu będziemy korzystać właśnie z DHC (nie wymaga on instalacji – można z niego korzystać wprost ze strony twórców, ale można także pobrać jako plugin do Chrome, co zalecamy).

Aby przetestować nasz endpoint, w okienku głównym uzupełniamy adres URL oraz opcjonalnie nazwę, nagłówki itp. W naszym przypadku wygląda to tak:

Widok główny programu DHC

Po wysłaniu zapytania możemy zobaczyć odpowiedź – nie tylko samą treść, ale także nagłówki i informacje pomocnicze:

Poprawna odpowiedź na zapytanie HTTP – status 200

Pozostałe opcje bardziej szczegółowo będziemy omawiać przy okazji implementowania kolejnych funkcjonalności. Zapraszamy do kolejnych lekcji już wkrótce!

Kod źródłowy

Przeglądaj kodPobierz ZIP

Kody źródłowe są dostępne w serwisie GitHub - użyj przycisków po prawej aby pobrać lub przejrzeć kod do tego modułu. Jeśli masz wątpliwości, jak posługiwać się Git’em, instrukcje i linki znajdziesz w naszym wpisie na temat Git’a.

Licencja Creative Commons

Jeśli uważasz powyższą lekcję za przydatną, mamy małą prośbę: polub nasz fanpage. Dzięki temu będziesz zawsze na bieżąco z nowymi treściami na blogu ( i oczywiście, z nowymi częściami kursu Javy). Dzięki!

 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 • Mateusz Socha

  Czyli sie zaczyna :) Czekam na wiecej!

 • Krzysztof

  No w końcu :) Również czekam na więcej. Tylko mi odpowiedzcie proszę na jedno pytanie. Dlaczego użyliście dwóch baz danych? MySQL i H2? H2 będzie na teraz, a docelowo MySQL czy jak?

  Pozdrawiam
  Krzysztof

  • Każda będzie miała swój profil, który ją będzie używał. Na spokojnie wszystko już niedługo się wyjaśni :)

 • Maciej

  Hmm… coś mi nie chce działać :(

  W tej linii: String person = maybePerson.filter(StringUtils::isNotBlank).orElse(„unknown person”);
  intellij twierdzi, że nie można napisać StringUtils::isNotBlank – Object cannot be converted to String.
  Czy macie jakiś pomysł w czym może być problem?

  Zrobiłem obejście po swojemu, ale to nie to samo jak w przykładzie :)

  Pozdrawiam.

  • Maciej

   hahah… dobra po dłuższej rozkminie udało mi się rozwiązać problem =]

   Przy deklaracji zmiennej maybePerson brakowało .
   Czyli powinno być … Optional maybePerson…..

 • Tad

  projekt bilet zawieszony bo wolno to idzie strasznie …a szkoda :(

  • Niestety ostatnio po prostu ciężko zorganizować nam trochę czasu na bloga, ale bardzo byśmy chcieli go kontynuować. Bądź dobrej myśli, a my postaramy się lepiej uporządkować kalendarz ;)

   • Tad

    jestem dobrej mysli :) i rozumiem jak z czasem
    pozdrawiam z Dublina

 • Krzysztof

  Cześć
  Domyślam się, że macie pełne ręce roboty ale zapytam. Kiedy będzie kolejna część kursu?
  Pozdrawiam

 • Krzysztof

  Śledzę bloga, co chwilę pojawiają się nowe wpisy, a co z projektem bilet? Będziecie go jeszcze kontynuować? Fajnie byłoby go skończyć, wykorzystać te kilka technologii w praktyce, o których wspominaliście, a tutaj już ponad 4 miesiące cisza…

  • Cześć Krzysztof! Niestety Kuba przez dłuższy moment nie miał czasu dokończyć swoich lekcji, niemniej, już w tym tygodniu powinna pojawić się kolejna, bo w końcu ma więcej czasu. Przepraszamy za opóźnienie, niestety, czasem ciężko jest nam wygospodarować czas na bloga.

 • Tomasz Idzikowski

  To już chyba koniec

 • Krzysztof

  Nowa lekcja…!
  Nowa lekcja…!!
  Nowa lekcja…!!!
  Nowa lekcja…!!!!
  Nowa lekcja…!!!!!
  Nowa lekcja…!!!!!!
  ……………………………………………………………….. (agitujmy! Im nas więcej tym szybciej powstanie. Ja cały czas wierzę, że to nie koniec, bo projekt jest świetny, omawia wiele biznesowych technologii, które w 99,9% projektów występują (o ile dodacie jeszcze Spring Actuator, Security i Thymeleaf albo chociaż Freemaker). Więc jak drodzy admini? Czy zniecierpliwione pospólstwo może liczyć na rychłą kolejną lekcję? :)
  To jest naprawdę świetny projekt.

  Pozdrawiam Was Aniu i Kubo

 • Michał

  Whitelabel Error Page
  Mam to nadal po utworzeniu controllera, nie wiem co może być przyczyną?

  • Michał

   Problem był z pakietem, miałem controller w innym pakiecie.