#Niezbędnik Juniora. Adnotacje

By 15 kwietnia 2015Niezbędnik Juniora

No to zaczynamy! Dzisiejszy niezbędnik odpowie na najważniejsze pytania związane z adnotacjami.

#Niezbędnik Juniora

Niezbędnik juniora to seria, która ma pomóc Ci w uporządkowaniu i sprawdzeniu wiedzy np. przed rozmową kwalifikacyjną. Staramy się w prosty sposób odpowiedzieć na potencjalne pytania, a także dać Ci odpowiednie odnośniki do bardziej szczegółowych artykułów. W cyklu postaramy się przejść przez najważniejsze zagadnienia związane z Javą, Springiem i aplikacjami webowymi, podstawami pracy z bazami danych czy repozytoriami na git. Nie będą to jednak pełne lekcje, a raczej pigułkowe opracowania w sam raz na uporządkowanie wiedzy.

Każdy odcinek składa się z pytań, na które postaramy się odpowiedzieć, a czasem kilku zadań dla Ciebie związanych z zagadnieniem. Zachęcamy do zadawania dodatkowych pytań w komentarzach postaramy się na nie odpowiedzieć.

#Adnotacje

Co to jest adnotacja?

Za dokumentacją Javy: Adnotacje to metadane (a więc dane o danych – w naszym przypadku dane o kodzie), która dostarczają nam takich informacji o programie, które nie są częścią tego programu (same w sobie). Adnotacje nie mają bezpośredniego wpływu na kod, który nimi oznaczamy.

Są one używane np. przez framework przy uruchamianiu naszego programu by w odpowiedni sposób interpretować nasz kod.

Działanie adnotacji opiera się na mechanizmie refleksji, czyli procesowi, który pozwala m.in. na zdobywanie informacji o klasach w trakcie wykonania programu.

Jak wyglądają adnotacje w Javie?

Przykładowy kod z adnotacjami znajdziecie poniżej (jeśli widzieliście nasze lekcje Javy na pewno bez problemu je wskażecie).@Controller
public class LoginController
{
  @RequestMapping( value = "/login", method = RequestMethod.GET )
  public String login()
  {
    return "login";
  }
}

Adnotacje zaczynają się od @, która wskazuje kompilatorowi – że to adnotacja.

Adnotacje mogą zawierać w sobie dodatkowe informacje np. (name=„books”), które podajemy w nawiasie, na zasadzie nazwa=wartość, a jeśli mamy ich kilka, to możemy je podać po przecinkach. Jeśli podamy samą wartość to Java uzna, że chodziło nam o pole o nazwie value.

Java 8 wspiera umieszczanie adnotacji „wszędzie”(tj. nad klasami, metodami, nad polami oraz przed argumentami metod). Poniżej przykładowe umieszczenia adnotacji.


@NotNull String name;
List<@NotNull String> names;
class UnmodifiableList implements @Readonly List<@Readonly T> {...}
email = (@Email String) input;
new @Information MyObject();
void doSomething() throws @ImportantForMe MyException { ... } 

 

Jak działają adnotacje w Springu?

W najprostszym rozumieniu adnotacje to wskazówki dla Springa w jaki sposób ma traktować poszczególne metody, klasy, pola i  dzięki temu jest w stanie samodzielnie tworzyć beany (czyli obiekty, którymi zarządza – więcej o beanach poczytasz w naszej lekcji), wstrzykiwać je (czyli to, co robi @Autowired), weryfikować zabezpieczenia (@Secured, @PreAuthorize, @PostAuthorize).

Adnotacje które dodajemy przed klasę nazywamy w Springu stereotypami i są one swego rodzaju “flagą”, która mówi Springowi, że obiekt danej kasy ma być zarządzany przez niego jako bean, a poszczególne typy sterepotypów mogę mieć też specjalne znaczenie dla Springa.

Wyrózniamy cztery pod­sta­wowe stereotypy:

 • @Component,
 • @Service
 • @Repository
 • @Controller

Jaka jest różnica pomiędzy @Component, @Service, @Repository, @Controller?

@Component  jest podstawowym stereotypem dla każdego z komponentów, którymi ma zarządzać Spring. Adnotacja ta jest równoważna z <bean>.Każdy inny stereotyp dziedziczy własnie po @Component.

Oznacza to, że @Service, @Repository, @Controller to tak naprawdę adnotacja @Component z dodatkowymi informacjami. I tak:

@Service – wskazuje serwis w warstwie logiki biznesowej
@Repository – wskazuje DAO w warstwie przechowywania danych
@Controller – wskazuje kontroler w warstwie prezentacji

Dodatkowo, @Repository ze Spring-data  tworzy dynamicznie klasę (bo ta adnotacja jest nad interfejsem), która obsługuje bazę danych wykonując zapytania, które generuje na podstawie nazw metod tego interfejsu. Powoduje też, że wyjątki związane z bazą danych są zamieniane na Springowe DataAccessExceptions.

Jaka jest różnica pomiędzy @Autowired, @Inject, @Resouces?

Wszystkie te adnotacje służą do wstrzykiwania obiektów. Pierwszą różnicą między nimi jest ich pochodzenie:

 1. @Resource – zdefiniowany w javax.annotation, który jest pakietem Javy
 2. @Inject – zdefiniowany w  javax.inject package, który jest pakietem Java
 3. @Autowired – zdefiniowany w pakiecie org.springframework.bean.factory, który jest częścią Spring framework.

Spring wprowadził obsługę adnotacje @Resouce i @Inject by umożliwić pracę z aplikacjami Java EE.

@Autowired i @Inject działają  dokładnie tak samo.

Istnieje dyskretna różnica pomiędzy działaniem @Autowired(@Inject) i @Resource, a mianowicie różnia się one kolejnościa dobierania pasujących obiektów (po szczegóły odsyłam do materiałów dodatkowych, bo to już trochę niuans [5]).

Jaka jest zależność pomiędzy @Autowired oraz xmlem?

Możemy stowrzyć plik bean.xml, w którym będziemy ręcznie tworzyć beany. Przykładowa deklaracja beana znajduje się poniżej.

<bean id="teslaCat" class="teslaCat">
<property name="food" ref="food" />
</bean>

Co jest równoważne z umieszczeniem następujących adnotacji:


@Component
public class TeslaCat{
@Autowired
private Food food;
@Required
public void set Food(Food food) {
this.food = food;
}

Jakie jeszcze adnotacje możesz kojarzyć?

@Override – używana do oznaczania implementacji metod z interfejsów

@Valid – użyta w kontrolerze przy atrybucie metody powoduje, że obiekt ten jest traktowany jako formularz i uruchamiana jest jego walidacja (np. na podstawie poniższych adnotacji). Kolejny argument metody po tym musi być typu BindingResult – tam Spring umieści informacje o problemach

@NotNull – pole musi mieć wartość(nie może być nullem)

@NotBlank – pole nie może być czyste (np. wypełnione tylk białymi znakami)

@NotEmpty – pole nie może być puste

@Email – pole zawiera poprawny (od strony składni, niekoniecznie istniejący!) adres email

@RequestMapping – mapuje adres URL i/lub metodę HTTP na metodę kontrolera

@ResponseBody – Spring stara się przekształcić zwrócone wartości w odpowiedź http (np. konwertując obiekt na format JSON lub XML)

@RequestBody, Spring  stara się przekształcić treść przychodzącego żądania w obiekt, np. kiedy chcemy otrzymać dane JSON i automatycznie je zamienić na obiekt.

@RequestParam – pozwala pobrać wartość parametru przekazywanego w adresie url np. “?userId=5”, do zmiennej

@PathVariable – obsługuje zmienną przekazaną w postaci fragmentu adresu url np. user/5 (user/{userId})

@Required – sprawdza, czy dane pole zostało ustawione (czy Spring wstrzyknął mu wartość) podczas uruchamiania

@Transactional – Pozwala zgrupować wiele czynności w ramach jednej transakcji bazy danych. Dzięki temu w przypadku niepowodzenia jednej z nich, pozostałe zostaną wycofane.

@Entity – Adnotacja, która mówi o tym, że ta klasa jest zarządzana przez JPA i odpowiada tabeli w bazie danych

@Table – Dzięki tej adnotacji możemy określić dodatkowe parametry związane z tabelą bazy danych, którą ta klasa reprezentuje. Możemy określić np. nazwę.

@Column – Analogicznie do @Table, ale pozwala nam określać atrybuty kolumn w tabeli w bazie danych, np. ich typ, długość, nazwę.

Na dziś to tyle…

Zachęcamy do zadawania dodatkowych pytań związanych z adnotacjami.

Licencja Creative Commons

Jeśli uważasz powyższą lekcję za przydatną, mamy małą prośbę: polub nasz fanpage. Dzięki temu będziesz zawsze na bieżąco z nowymi treściami na blogu ( i oczywiście, z nowymi częściami kursu Javy). Dzięki!

 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 • Heheszek

  Bardzo pomocne:)

 • Gosc

  Mam pytanie, co tak na prawdę robi Autowired? Rozumiem ze w przypadku konfiguracji xmlowej pozwala to troche skrocic kod i zautomatyzowac wstrzykiwanie, ale moza to jakos wytlumaczyc?
  Pozdrawiam

  • Autowired ‚informuje’ Springa, że to pole lub konstruktor powinno zostać przez niego uzupełnione odpowiednim obiektem. Działa to zarówno do konfiguracji XMLowej jak i za pomocą kodu w Javie. W lekcji powyżej trochę bliżej opisujemy jak działa ta adnotacja, ale zachęcamy też do przejrzenia dokumentacji Springa o IoC – tam znajdziesz dokładną zasadę działania wraz ze wszystkimi szczegółami technicznymi. Czy to trochę rozjaśnia ideę? :)

 • Ola

  Fajny wpis :) Moim zdaniem ten blog jest najlepszy nie tylko w „polskim internecie” ale również zagranicznym. Pomaga zacząć przy programowaniu aplikacji webowych. Później już mając podstawy można samemu szukać bardziej zaawansowanych aspektów.

 • Michał

  super blog, super kurs – nie tylko dla kobiet :P

  • Dzięki! A kurs jak i samo programowanie jest dla wszystkich, jak to kiedyś ktoś ładnie powiedział kod nie ma płci! Powodzenia w programistycznym rozwoju!