Girl’s power (in Tech)!

By 11 marca 2017ITlogy, Wydarzenia

Tak jak obiecaliśmy na facebooku w poniższym wpisie postaramy się podlinkować wszystkie znane nam organizacje, społeczności, wydarzenia wspierające dziewczyny i kobiety w STEM. Skupimy się głównie na tych, które są w Polsce. Mamy nadzieję, że ta lista okaże się dla Was przydatna, a także, że dodacie do niej kolejne linki!

Społeczności

Jeśli strona jest międzynarodowa, to po prostu wyszukajcie polskich miast. Większość ze społeczności ma także aktywnie prowadzone strony na facebooku.

Geek Girls Carrots

Women in Technology

Rails Girls

girls who test

PyLadies

The Awwwesomes

Ladies that UX

Django Girls

girls.js

WebMuses

Girls who WordPress

WomenTechmakers

Akcje i wydarzenia

Dziewczyny na politechniki

Ada Lovelace festiwal

Podwieczorki Technologiczne

Girls do IT

Mamo Pracuj w IT

Stypendia, programy mentoringowe i  konkursy

Rails Girls Summer of Code

Tech Leaders

Recurse Center

Nowe technologie dla dziewczyn

IT for She

Learn IT, Girl

Blogi pisane przez kobiety z branży (o tematyce technologicznej/zawodowej)

Programistka

Kernel gonna panic

Testerka

Girls gone tech

Na miękko

Koderatornia

It is not a rocket science

Karolina Jarocka blog

Jestem.mobi

Natalia Hatalska

@KingaTest

NetteCode

FemDev

Serwisantka

CodingGirl

A Girl Among Geeks

Keep Calm and Try Coding

Pau koduje

Programeria

Projekt Programistka by magnifika.jf

Inne

Grupa na facebooku: Female Friendly IT Events in Poland

Fundacja organizująca kursy dla dziewczynek: Girls code fun

Kanał na YT: Techczwartunio

Od nas to tyle. Ale mamy nadzieję, że ten wpis szybko spuchnie! Prosimy dodajcie w komentarzach kolejne linki, a my dodamy je do spisu. Tak, możesz dodać linka do swojego bloga. Tak, możesz sprecyzować, że społeczność X działa też w Mieście Y i podlinkować facebooka :)

PS. Zazwyczaj komentarze z linkiem wpadają nam do akceptacji, także zero stresu, że nie pojawią się od razu.

Mamy nadzieję, że w ten sposób powstanie naprawdę długa i kompletna lista, z której skorzysta nie jedna (i nie jeden, bo choć społeczności czy wydarzenia skupiają się na wspieraniu i zachęcaniu kobiet do technologii to nie zamykają się na uczestników innej płci).

 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 • Paulina Jakubowska

  Dopiero zaczynam, ale zapraszam na mój blog (front-end): paukoduje.wordpress.com

  • Trzymamy kciuki, powodzenia w blogowaniu i kodowaniu!

 • Jeszcze Żaneta :) nettelog.pl

 • Agnieszka Czmyr-Kaczanowska
 • Dziękuję, @devAgu:disqus ! :)

  Tak i ja z chęcią się zgłaszam do tego zestawienia :) Tyle, że programowaniem zajmuje się już tylko w ramach nowego bloga: http://www.nettecode.com/. To jest blog stricte programistyczny. Opublikowałam trochę materiałów na start, zwłaszcza w kierunku Web Development’u (HTML5, CSS, JS) + napisałam ebook z informacjami dla osób, które myślą o tej ścieżce.
  Aktualnie od początku marca biorę udział w konkursie „Daj się poznać” i tworzę aplikację webową, więc do końca mają pewnie bardziej zaawansowana tematyka – Full Stack (React JS, Redux, Node JS, itp.) ;)

  Prowadzę również grupę wsparcia dla osób, które „zaczynają” naukę programowania. Którą nawiasem, swojego czasu poleciliście na Fanpage’u (dziękuję!), ale która ostatnio zmieniła swoją nazwę z „HTML5, CSS3, JS – wsparcie” na „Programowanie – wsparcie na starcie” – co bardziej oddaje to czym się zajmujemy na grupie ;) Link do grupy: https://www.facebook.com/groups/157790704649699/

  Także serdecznie zapraszam w oba miejsca :)

  P.S. Świetna inicjatywa!

  • :) W końcu będziemy mogli podrzucić jeden link, a nie wypisywać długą listę ;) Mamy nadzieję, że szybko lista okaże się kompletna. Pozdrawiamy!

   • Oby na odwrót jak najdłużej pojawiały się nowe, jeszcze lepsze i przyjaźniejsze miejsca ;)

    W ogóle świetna sprawa, bo Wasza lista niesamowicie szybko przyrasta :D Sama nie byłam świadoma, że jest to tyle miejsc :)

    P.S. Rozumiem, że link do grupy, o której pisałam nie znalazł się na liście bo nie jest stricte dedykowana kobietom tylko ogólnie? Tak się tylko upewniam :) Ale jak coś staram się by była przyjazna dla wszystkich :D

    • Tak, bo gdybyśmy dodawali tutaj również ogólne inicjatywy, to przepisalibyśmy pół programistycznego internetu. Ale na pewno z komentarzy nie jeden/ jedna na niego trafi ;)

     • Tak właśnie myślałam ;) No tak, jest tego sporo :D Zdecydowanie wolałabym się uczyć programować w dzisiejszych czasach w porównaniu do tego, co było dostępne lata temu ;)

  • Proszę :D Jestem fanką :D

 • A ja podrzucam bloga Kingi: https://kingatest.wordpress.com/ :)

 • ok! dodane!

 • Jakiś czas temu miałam swój blogowy coming out, więc czas wyjść z cienia :) piszę o kobietach w nowych technologiach, wydarzeniach branżowych i programowaniu (głównie front-end). Blog jest głównie dla osób początkujących lub chcących zmienić swój zawód. Zapraszam serdecznie na http://www.girlintothecode.pl :) a Kobiety do Kodu czytam od dawna i dziękuję Wam za sporą dawkę motywacji do zmiany ścieżki kariery!

 • Justyna Goławska

  Ja też dorzucę swoją cegiełkę, dopiero co wystartowałam, kolejne wpisy w drodze;) https://medium.com/@justynagolawska Pozdrowienia dla dziewczyn z DSP2017 :)

  • Yay! Jeszcze kilka lat i kobiety będą większością na DSP ;). No, może kilkadziesiąt lat :P.
   BTW Fajny pomysł na projekt. Też się zastanawiałam nad czymś na Androida ale w końcu stanęło na .Net Core, bo uznałam, że to mi się bardziej przyda w pracy a chciałam się „rozruszać” po urlopie macierzyńskim :D.

 • joanna

  Ja dopiero zaczynam, ale kilka postów o mojej historii z kodowaniem już jest. Tak z bardziej humanistycznej perspektywy: http://www.wakeupandcode.pl

 • Anna Świtała

  Do wydarzeń dorzuciłabym Boot Camp. W tym roku szykuje się druga edycja. :) Pierwsza była niesamowita (byłam, wiem co mówię). ;) Informacje o obozie w specjalnej zakładce na stronie programu „Nowe Technologie dla Dziewczyn”. Nie można przegapić tej imprezy!

 • Dziękuję za ujęcie mojego bloga w zestawieniu! Duże wyróżnienie, ale i zaskoczenie dla mnie, bo nie zajmuję się kodowaniem / programowaniem, a raczej helpdeskiem, serwisem laptopów i pomocą w codziennych problemach ze sprzętem i oprogramowaniem :-)
  Dzięki <3 A artykuł sobie zapisuję, bo jak ma rosnąć, to na pewno będę do niego wracać :-)

 • O kilka blogów znałam, kilka zaraz poznam ;)

 • Nela

  Zaczynam kurs z kodowania na eduwebie i też mam w planach założyć kiedyś swojego bloga. Nie wiedziałam, że aż tyle kobiet działa w branży, to bardzo motywujące.