Niezbędnik Juniora: Materiały do nauki Javy

By 5 maja 2015Niezbędnik Juniora

W jednym ze wcześniejszych wpisów pokazywaliśmy, jaki sprzęt warto wybrać. Dzisiaj także trochę od kuchni, wpis zainspirowany pytaniem naszej czytelniczki – o książkach i innych źródłach, do których warto zajrzeć w rozwijając się w Javie.

Poniżej subiektywny zbiór kilku pozycji, z którymi polecamy się zapoznać ucząc się programowania. Część z nich jest dostępna jedynie w wersji angielskiej, zachęcamy też aby ogólnie uczyć się z materiałów w tym języku – dzięki temu poznasz od razu nazewnictwo i nie będzie Ci się myliło korzystając z tutoriali czy innych materiałów.

Książki

Zdecydowanie polecamy naukę z papierowych książek – trochę analogowo, ale dużo wygodniej, z możliwością przyklejania postitów, zakładek i notatek ołówkiem na marginesie. Wiemy, że istnieją ebooki, ale w pewnych aspektach nadal preferujemy papier :)

Head First Java

To książka skierowana zdecydowanie do wzrokowców, wprowadza w świat Javy i programowania z dużą ilością diagramów, obrazków, rysunków i porównań do świata, który znamy. W zależności od sposobu przekazywania wiedzy, który dla Ciebie sprawdza się najlepiej, może to być opcja warta rozważenia.

BookDepository

Pragmatic programmer

Książka ta opisuje procesy związane z wytwarzaniem oprogramowania oraz najlepsze praktyki z nimi związane. Omawia też błedy i nietrafione założenia często popełniane przez programistów, co pozwala ich unikać w przyszłości. Pozycję tą polecamy nie tylko początkującym programistom, ale także doświadczonym ‚wyjadaczom’.

BookDepository

Clean code

Bardzo dobra książka o tym jak pisać kod, który jest czytelny, prosty do czytania i konserwacji w przyszłości. Omawia formatowanie, wzorce i porady praktyczne. Znajdziemy w niej także case study kilku przypadków oraz uzasadnienie, dlaczego warto pisać przejrzysty kod i w jaki sposób nasz projekt na tym zyskuje.

BookDepository

Thinking in Java

Kultowa pozycja, pomimo że liczy sobie już prawie 10 lat (!!). Sam zaczynałem od niej swoją przygodę z programowaniem w Javie. Choć nie znajdziemy w niej opisu najnowszych aspektów języka, stanowi solidną podstawę do nauki od podstaw. Książka omawia po kolei składnię Javy i jej aspekty i jest pełna przykładów.

BookDepository

Internet

StackOverflow

Ogromna społeczność programistów gotowych odpowiedzieć na niemalże każde pytanie (pod warunkiem, że zapytamy grzecznie i konkretnie ;) ). Odpowiedzi są często bardzo dogłębne i z odniesieniami do materiałów źródłowych. Polecamy też samodzielne odpowiadanie i pomoc innym – każdy kiedyś się uczy, a wiedza to jedyna taka rzecz na świecia, która się mnoży gdy się ją dzieli ;)

Link

Java API

Dokumentacja Javadoc języka Java, z której możemy dowiedzieć się o szczegółach jak wygląda dany interfejs, jakie parametry przyjmuje konktretna metoda lub jak można zainicjować wybraną klasę. Bardzo cenne źródło informacji przy implementacji, warto mieć ten link w zakładkach.

Link

Oracle Java learning traits

Oficjalny tutorial firmy Oracle na temat języka Java, omawia przede wszystkim składnię języka i jego niuanse. Bardzo szczegółowy i aktualizowany wraz z każdą wersją Javy, natomiast w przypadku samodzielnej nauki programowania może być zbyt szczegółowy – często nie rozdziala podstaw od zaawansowanych tematów (raczej opisuje wszystkie aspekty danego tematu).

Link

Spring guides

Zbiór tutoriali i przewodników krok-po-kroku o korzystaniu ze Springa i jego różnych elementów. Jako że zdecydowana większość developmentu wykorzystuje Springa, warto mieć go na uwadze rozwijając swoje programistyczne kompetencje.

Link

Tutoriale

Poniższe linki to strony z bazą tutoriali lub prywatne blogi programistów – często zawierają tutoriale / odpowiedzi do bardziej konretnych zagadnień, ale każdy znajdzie tam coś dla siebie.

TutorialsPoint

Jakob Jenkov

Yong Mook Kim

Zbiory linków i opracowań

Internet aż roi się od różnego rodzaju materiałów – poniżej kilka miejsc, w które warto zajrzeć i poszukać czegoś dla siebie. Z racji ilości niestety nie przejrzeliśmy wszystkich, ale są to pozycje polecane przez osoby pracujące z Javą od lat więc są to sensowne merytorycznie materiały.

GitHub free programming ebooks

Loggly.com – polecane linki do różnych technologii

Podsumowanie

Powyższe pozycje to tylko nasza subiektywna top-lista. Pamiętaj, że nie nauczysz się programowć tylko z książki albo tylko z tutoriali w internecie. Ważne, żeby nie tylko czytać książki, ale też robić zadania, przeglądać tutoriale, samodzielnie szukać informacji w serwisach typu stackoverflow czy po prostu w internecie. Każde z powyższych jest dobrym źródłem wiedzy, ale na pewno nie kompletnym.

 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 • Eros

  Ora­cle Java learn­ing traits//.A sprawdzcie jeszcze raz podany link:)
  Chyba , że dorabiacie sprzedając sukienki:)

  • :D Biznes odzieżowy to jeszcze nie nasza branża niestety :P
   Dziękujemy za zgłoszenie problemu, link już poprawiony! :)

 • potfolek

  Head First Java <3 – dzięki niej uwierzyłam, że programowanie jest proste ;)

  • Ano, bardzo fajnie obrazowo tłumaczone programowanie, też bardzo mi pomogło zrozumieć niektóre tematy.

  • Justyna J

   a jest moze jakas bezplatna wersja pdf tej ksiazki?
   i jest tam opisana instalacja ustawianie wszystkiego np w eclipse?

   • Niestety, nie jest to open source i za legalną wersję trzeba zapłacić. Książka jest na temat Javy, i wydaje mi się, że nie opisuje konfigurowania środowiska, natomiast naprawdę przystępnie potrafi wytłumaczyć programowanie obiektowe i programowanie w Javie. Także polecamy.

    Co do konfiguracji Eclipsa czy innego IDE najlepiej chyba szukać tutoriali w internecie (a, tam powinnaś znaleźć też polecane ustawienia, tak by programowało się przyjemnie.

 • CTS

  Super zestaw tytułów które warto przeczytać oraz linków do stron, które warto odwiedzić.